7.00 x 17 R5 Dunlop Racing
Excl.
£456.00
Incl.
£547.20
Excl.:
Technical Data for 7.00 x 17 R5 Dunlop Racing
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 210 mm / 8.2" |
| Overall Diameter Inflated | 767 mm / 30.19" |
| Rim Size | 17" / 431 mm |
| Recommended Rim Width | 5.0" - 7.0" |
| Tread Width | 114 mm / 4.48" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 17/18 H RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 7.00 x 17 R5 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 7.00 x 17 R5 Dunlop Racing is 767 mm and the width is 210 mm.For more information on the 7.00 x 17 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



