205/70 HR14 Galaxy Whitewall
Technical Data for 205/70 HR14 Galaxy Whitewall
| Brand | Galaxy |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 208 mm / 8.1" |
| Overall Diameter Inflated | 645 mm / 25.39" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 135 mm / 5.31" |
| Load Index | 95 = 695 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | 14 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | 24 mm |
About 205/70 HR14 Galaxy Whitewall
205/70 HR14 Tyres
205/70 R14 tyres were popular with some great classic sports cars of the 1960s and 1970s. In 1968, the Ferrari Dino moved to fitting 205/70VR14 tyres, as did the Fiat Dino. However, these fast classic sports cars did not fit 205/70 HR14 they needed the higher V speed rating (up to 149 mph). If you are looking for tyres for your Ferrari Dino, we recommend fitting the 205/70VR14 Michelin XWX, and if you have the Fiat Dino variant, we recommend the 205/70 WR 14 PIRELLI CINTURATO CN36.
The tyre size 205/70 HR14 was also popular with lots of classic Mercedes and BMW's of the 1970s and 1980s. Again, we would strongly recommend the Michelin XWX or PIRELLI CINTURATO â„¢ CN36. These budget 205/70 HR 14 tyres are not best suited to European cars of this period.
205/70 HR14 White Wall Tyres H2
The size 205/70 HR14 is also fitted to a range of American cars, including some of the Ford Mustang, hence, it is nice to be able to provide this 205/70 HR14 White Wall tyre at such a great price from Galaxy.
The best innertubes for 205/70 HR 14 tyres are the Michelin 14 F.
Overall diameter of the 205/70 R 14 Galaxy Whitewall is 645 mm, the width is 208 mm and size of the Whitewall is 24 mm.
For more information on the 205/70 R 14 Galaxy Whitewall please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






