6.00 x 16 B.F.G Whitewall
Excl.
£371.00
Incl.
£445.20
Excl.:
Technical Data for 6.00 x 16 B.F.G Whitewall
| Brand | Non-branded |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 159 mm / 6.25" |
| Overall Diameter Inflated | 720 mm / 28.36" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 110 mm / 4.35" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | 89 mm |
About 6.00 x 16 B.F.G Whitewall
The Overall Diameter of the 6.00 x 16 B.F.G Whitewall is 720 mm, the width is 159 mm and size of the Whitewall is 89 mm.
For more information on the 6.00 x 16 B.F.G Whitewall please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





