5.00 M 15 CR65 Dunlop Racing
Excl.
£303.00
Incl.
£363.60
Excl.:
Technical Data for 5.00 M 15 CR65 Dunlop Racing
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing - M Section |
| Actual Width | 221 mm / 8.7" |
| Overall Diameter Inflated | 648 mm / 25.51" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 5.5" 8.0" |
| Tread Width | 152 mm / 5.98" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.00 M 15 CR65 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 5.00 M 15 CR65 Dunlop Racing is 648 mm and the width is 221 mm.For more information on the 5.00 M 15 CR65 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 

