155 HR 15 Galaxy Whitewall
The Overall Diameter of the 155HR15 Galaxy Whitewall is 628 mm, the width is 155 mm and size of the Whitewall is 20 mm.
For more information on the 155HR15 Galaxy Whitewall please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Excl.
£89.00
Incl.
£106.80
Excl.:
Technical Data for 155 HR 15 Galaxy Whitewall
| Brand | Galaxy |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 155 mm / 3.9" |
| Overall Diameter Inflated | 628 mm / 24.72" |
| Rim Size | 15" / 380 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 77 = 412 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | 15 E Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Yes |
| Whitewall Width | 20 mm |
About 155 HR 15 Galaxy Whitewall
Overall Diameter of the 155 HR 15 Galaxy Whitewall is 628 mm, the width is 155 mm and size of the Whitewall is 20 mm.
For more information on the 155 HR 15 Galaxy Whitewall please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





