6.00 x 16 R5 Dunlop Racing
Goodyear Bue Streak
Important Brand Update: Dunlop Racing tyres are now owned and manufactured by Goodyear. As current Dunlop Racing stock is sold through, these tyres will gradually be replaced by the equivalent Goodyear Blue Streak range. During this transition period, you may receive the Goodyear-branded version if Dunlop stock has become obsolete. If you specifically require Dunlop-branded tyres, please contact our team before purchasing to confirm current availability.
Technical Data for 6.00 x 16 R5 Dunlop Racing
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 198 mm / 7.7" |
| Overall Diameter Inflated | 708 mm / 27.8" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | 4.5" - 6.0" |
| Tread Width | 121 mm / 4.76" |
| Load Index | 74 = 375 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | 16 F RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 6.00 x 16 R5 Dunlop Racing
6.00-16 Dunlop Racing Tyres
The Dunlop Racing 600-16 R5 would be the best cross ply tyre for a fast car on the road or track, in the dry. The 600-16 R5 is a road legal tyre unlike the 600L16 CR48 which is not e-marked and are not suited to road use.
The 600-16 Dunlop Racing tyre R5 is from the good old days, when you could drive your racing car to the track, race it, then drive it home again in true Longstone tyres style.

600-16 Tyres
Though the Dunlop Racing 600-16 R5 is an excellent cross ply tyre in the dry it is not really an ideal all round road tyre. The Jaguar XK Jaguars fitted 600-16 Dunlop RS5 and the Aston Martins of the fifties fitted 600-16 Avon TurboSpeed both these tyres are better all round road tyres if you want a crossply.
In the 50's and 60's the Top notch Italian marques were moving away from fitting Crossply Tyres. They moved onto 185R16 Michelin X or 185VR16 PIRELLI CINTURATO â„¢ CA67, the size 185R16 is a radial alternative to 600-16. If you specified to Aston Martin that you wanted your Feltham DB Aston Martin fitted with radial tyres like Maserati and Ferrari; Aston would have fitted the PIRELLI CINTURATO â„¢ 185VR16 CA67.
Michelin also make a 600-16 Pilote X which is an extremely high specification radial alternative to a 600-16 crossply tyre.

The Overall Diameter of the 600 x 16 R5 Dunlop Racing is 708 mm and the width is 198 mm.
For more information on the 600 x 16 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




