5.50 x 16 Excelsior
Excl.
£135.00
Incl.
£162.00
Excl.:
Technical Data for 5.50 x 16 Excelsior
| Brand | Excelsior |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 114 mm / 4.4" |
| Overall Diameter Inflated | 675 mm / 26.5" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 104 mm / 4.12" |
| Load Index | 82 = 475 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | 16 E Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.50 x 16 Excelsior
The Overall Diameter of the 5.50 x 16 Excelsior is 675 mm and the width is 114 mm.For more information on the 5.50 x 16 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



