175 R 14 Vredestein
Excl.
£141.00
Incl.
£169.20
Excl.:
Technical Data for 175 R 14 Vredestein
| Brand | Vredestein |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 178 mm / 7" |
| Overall Diameter Inflated | 634 mm / 24.9" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 88 = 560 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 14E Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 175 R 14 Vredestein
The Overall Diameter of the 175 R 14 Vredestein is 634 mm and the width is 178 mm.For more information on the 175 R 14 Vredestein please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




