600 x 16 TT Classic Roadmaster
Excl.
£117.00
Incl.
£140.40
Excl.:
Technical Data for 600 x 16 TT Classic Roadmaster
| Brand | TT Classic |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 127 mm / 5" |
| Overall Diameter Inflated | 711 mm / 27.99" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 104 mm / 4.12" |
| Load Index | 95 = 695 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | 16 F RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 600 x 16 TT Classic Roadmaster
The Overall Diameter of the 600 x 16 TT Classic Roadmaster is 711 mm and the width is 127 mm.For more information on the 600 x 16 TT Classic Roadmaster please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




