215/75HR15 Galaxy Whitewall
Technical Data for 215/75HR15 Galaxy Whitewall
| Brand | Galaxy |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 8.5"/216mm |
| Overall Diameter Inflated | 27.67"/703mm |
| Rim Size | 15" |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 100 H |
| Speed Rating | 130MPH |
| Recommended Tubes | Michelin 15/17H Offset Valve Inner Tube |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Yes |
| Whitewall Width | N/A |
About 215/75HR15 Galaxy Whitewall
215/75HR15 Tyres
The Galaxy 215/75HR15 white wall tyres are a great value tyre. We often suggest this as a budget white wall alternative to 205 R15 tyres, for certain cars. 215/75HR15 white wall tyres from Galaxy are also an a value option for many American cars.
The overall diameter of the 215/75HR15 Galaxy Whitewall is 703 mm and the width is 216 mm.For more information on the 215/75HR15 Galaxy Whitewall please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
-
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




