225/60 VR 15 Avon CR6ZZ
Technical Data for 225/60 VR 15 Avon CR6ZZ
| Brand | Avon |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 232 mm / 9.13" |
| Overall Diameter Inflated | 653 mm / 25.7" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 6.0" 8.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 96 = 710 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 225/60 VR 15 Avon CR6ZZ
225/60 VR 15 Tyres
This V speed rated 225/60 VR 15 Avon CR6ZZ makes up part of their range of 15” CR6ZZ tyres that are tall sided road race tyres for classic cars. The 225/60 VR 15 can be matched up with other CR6ZZ tyres allowing different size tyres front and rear, the CR6ZZ caters for wide 15” rims and allows cars like an AC Cobra to fit a 225/60 VR 15 on the front and the crazy big tyres like a 255/60 - 15 on the rear.
It is important to note that an innertube should not be fitted into a 225/60 VR 15 Avon CR6ZZ or any 225/60 VR 15 tyre for that matter as it is too low profile.
15" Rim Diameter Avon CR6ZZ Tyres
| Click to View Tyre | Rim: Min - Max (") |
Diameter (mm) |
Section Width (mm) |
Speed Rating | Load Index |
|---|---|---|---|---|---|
| 155 R15 Avon CR6ZZ | 4.0 - 5.0 | 634 | 158 | H = 130 mph | 82 = 475 kgs |
| 175/70 R15 Avon CR6ZZ | 4.5 - 6.0 | 636 | 182 | H = 130 mph | 86 = 530 kgs |
| 185/70 R15 Avon CR6ZZ | 4.5 - 6.0 | 644 | 198 | V = 149 mph | 89 = 580 kgs |
| 205/70 R15 Avon CR6ZZ | 5.0 - 7.0 | 676 | 213 | V = 149 mph | 96 = 710 kgs |
| 215/60 R15 Avon CR6ZZ | 6.5 - 7.5 | 635 | 222 | V = 149 mph | 94 = 670 kgs |
| 215/70 R15 Avon CR6ZZ | 5.5 - 7.0 | 678 | 229 | V = 149 mph | 98 = 750 kgs |
| 225/60 R15 Avon CR6ZZ | 6.0 - 8.0 | 653 | 232 | V = 149 mph | 96 = 710 kgs |
| 225/65 R15 Avon CR6ZZ | 6.0 - 8.0 | 678 | 231 | V = 149 mph | 99 = 775 kgs |
| 245/60 R15 Avon CR6ZZ | 7.0 - 8.5 | 678 | 250 | V = 149 mph | 101 = 825 kgs |
| 275/55 R15 Avon CR6ZZ | 8.0 - 10.0 | 685 | 280 | V = 149 mph | 104 = 900 kgs |
| 295/50 R15 Avon CR6ZZ | 8.5 - 10.5 | 685 | 305 | V = 149 mph | 108 = 1000 kgs |
The overall diameter of the 225/60 VR 15 Avon CR6ZZ is 653 mm and the width is 232 mm.
For more information on the 225/60 VR 15 Avon CR6ZZ please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 225/60 VR 15
| INDICATED WIDTH | ASPECT RATIO | RADIAL | RIM DIAMETER | LOAD INDEX | SPEED RATING | MANUFACTURER | TREAD | TUBELESS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 225 | 60 | R | 15 | 96 | V | Avon | CR6ZZ | Tubeless (TL) |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 
