Set of 5 off 6.00 X 16 PIRELLI STELLA BIANCA
Technical Data for Set of 5 off 6.00 X 16 PIRELLI STELLA BIANCA
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 184 mm / 7.2" |
| Overall Diameter Inflated | 710 mm / 28.0" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | 4.5" - 6.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 86 = 530 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | 16 F RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 5 off 6.00 X 16 PIRELLI STELLA BIANCA
The 6.00 X 16 PIRELLI STELLA BIANCA is a great value tyre considering its quality, this set of 5 tyres makes them extra good value. We also have:
600 X 16 Tyres
In the 1940s and 1950s, the world's best cars generally fitted 600 X 16 tyres, of which the 6.00 X 16 PIRELLI STELLA BIANCA would have been considered among the best, if not the best. Today, out of the tyres available in this size, we would recommend this as the only V-rated 6.00 X 16 crossply tyre made by one of the world's best tyre manufacturers.
6.00 X 16
The tyre size of 6.00 X 16 means, in theory, that it is a 6.00” wide tyre with a 6.00” tall side wall fitted to a 16” wheel. The radial alternative for 6.00 X 16 would be 185 VR 16 PIRELLI CINTURATO CA67.
We would strongly encourage the owners of 250 GT Ferrari, XK120, 140 & 150. DB4 Aston Martin owners that are interested in fitting crossply tyres to fit the 6.00 X 16 PIRELLI STELLA BIANCA as we believe it to be the best option for those cars.
16" PIRELLI STELLA BIANCA Dimensions
| Tyre Size | Load Index | Section Width | Overall Diameter | Recommended Rim Width |
|---|---|---|---|---|
| 500/525-16 PIRELLI STELLA BIANCA | 70 = 335 kgs | 148mm / 5.83" | 682.0 mm / 26.85" | 3.0" - 5.0" |
| 5.50-16 PIRELLI STELLA BIANCA | 74 = 375 kgs | 172 mm / 6.77" | 690 mm / 27.17" | 3.5" - 5.5" |
| 6.00-16 PIRELLI STELLA BIANCA | 86 = 530 kgs | 184 mm / 7.2" | 710 mm / 28.0" | 4.5" - 6.0" |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






