345/35 VR 15 PIRELLI CINTURATO P7
Technical Data for 345/35 VR 15 PIRELLI CINTURATO P7
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 350 mm / 13.78" |
| Overall Diameter Inflated | 628 mm / 24.72" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 11" - 13" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 95 = 690 kgs |
| Speed Rating | Y = 186 mph / 300 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 345/35 VR 15 PIRELLI CINTURATO P7
Pirelli Cinturato P7 Tyres
PIRELLI CINTURATO P7 Tyres Explained
Lamborghini Countach Tyres
345/35 VR 15 Tyres
345/35 VR 15 PIRELLI CINTURATO P7 Dimensions
This tyre adds to the small range of important 15” PIRELLI CINTURATO P7 tyres for the classic supercars of the 1970s and 1980s. The current range of classic P7 15” tyres are:
| Tire Size | Load Index | Section Width | Overall Diameter | Recommended Rim Width |
|---|---|---|---|---|
| 205/50 VR 15 PIRELLI CINTURATO P7 | 86 | 210 mm / 8.27" | 585 mm / 23.03" | 5.5" - 7.5" |
| 225/50 VR 15 PIRELLI CINTURATO P7 | 91 | 229 mm / 9.01" | 608 mm / 23.94" | 6.0" - 8.0" |
| 285/40 VR 15 PIRELLI CINTURATO P7 | 92 | 288 mm / 11.33" | 609 mm / 23.98" | 9.5" - 11" |
| 285/50 VR 15 PIRELLI CINTURATO P7 | 104 | 288 mm / 11.33" | 666 mm / 26.22" | 8" - 10" |
| 345/35 VR 15 PIRELLI CINTURATO P7 | 95 | 350 mm / 13.78" | 628 mm / 24.72" | 11" - 13" |