185/60 VR 14 Michelin Pilot Exalto PE2
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Technical Data for 185/60 VR 14 Michelin Pilot Exalto PE2
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 186 mm / 7.3" |
| Overall Diameter Inflated | 576 mm / 22.7" |
| Rim Size | 14" |
| Recommended Rim Width | 5"-6" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 82 (475 Kg) |
| Speed Rating | V (149MPH) |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | No |
| Whitewall Width | N/A |
About 185/60 VR 14 Michelin Pilot Exalto PE2

Michelin Pilot Exalto PE2: 185/60 VR 14
The PE2 tyre is a brilliant tyre to use for retro hot hatches and sports cars and the size 185/60 R 14 was a common tyre fitment among these kinds of cars from the mid-'80s through to the late '90s and early 2000s. These tyres work well for road use and competition due to the competition-based rubber compound that gives them a fantastic grip on both straights and corners.
185/60 VR 14 Fits:
- Alfa Romeo 33, 145, 146, 155
- Chevrolet Aveo, Kalos
- Citroën BX GTI, ZX 16V
- Daewoo Kalos, Lanos, Nexia
- Daihatsu Applause
- Fiat Brava, Bravo, Punto, Tempra, Tipo
- Ford Escort V RS, Escort VI, Escort VII XR3, Fusion
- Honda Civic Aerodeck, Concerto, CRXHyundai Accent, Lantra, Scoupe
- Kia Sephia
- Lada 111, 112, Granta, Kalina, Priora
- Lancia Dedra, Delta HF 4WD, Delta II, Ypsilon
- Mazda 2, 323, MX 5
- Mitsubishi Colt, Lancer
- Nissan Sunny
- Vauxhall Astra, Corsa, Kadett, Tigra
- Peugeot 205 GTI 1.6
- Renault Clio, Megane
- Rover 200, 400
- Seat Cordoba, Ibiza, Toledo
- Skoda Fabia
- Suzuki Baleno
- ToyotaCorolla, Paseo, MK1 MR2
- Volkswagen Caddy, Corrado, Fox, Golf, Jetta, Polo, Vento
- Volvo 480
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 
