125SR12 PIRELLI CINTURATO CN54
Technical Data for 125SR12 PIRELLI CINTURATO CN54
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 118 mm / 4.6" |
| Overall Diameter Inflated | 514 mm / 20.23" |
| Rim Size | 12" / 304.8" |
| Recommended Rim Width | 3.0" 3.5" 4.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 62 = 265 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 12C Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall Width | N/A |
About 125SR12 PIRELLI CINTURATO CN54
125SR12 Tyres
These original equipment Fiat 500 Nuova tyres are also available as a bargain in sets, and also available fitted to a standard new Fiat 500 wheel.
- Set of 4 off 125 SR12 PIRELLI CINTURATO CN54
- Set of 5 off 125/80 SR 12 PIRELLI CINTURATO CN54
- 1 off Fiat 500 Wheel and Tyre
- Set of 4 Fiat 500 wheels & Tyres
- Set 5 New Fiat 500 wheels
Pirelli now manufacture the 125SR12 Cinturato CN54. This tyre was once the 125SR12 Formula Cinturato CN54. However it is now a genuine Pirelli tyre again.
The demand for a tire of the size 125SR12 is very limited and mainly for the Fiat Cinquecento. Fortunately the 125SR12 CINTURATO™ CN54 is still manufactured because it is needed by the Fiat 500, and it still has the original tread pattern.
125SR12
There are other tyres made in the size 125SR12. The Pirelli CINTURATO™ CN54 is however the correct tyre made by PIRELLI and the 125SR12 is still made in the original CINTURATO™ CN54 tread pattern.
125SR12 Inner tubes
This is a tubeless tyre so you can run the tyre without an inner tube, however if you do not have suitable tubeless wheel then you will need to fit an inner tube. We generally fit Michelin inner tubes so for this tyre a Michelin 12C13 is perfectly suited. For more information please visit our inner tube page.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





