Set of 4 off 125 SR12 PIRELLI CINTURATO CN54
Technical Data for Set of 4 off 125 SR12 PIRELLI CINTURATO CN54
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 118 mm / 4.6" |
| Overall Diameter Inflated | 514 mm / 20.23" |
| Rim Size | 12" / 304.8" |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 62 = 265 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 12C Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 4 off 125 SR12 PIRELLI CINTURATO CN54
These original equipment Fiat 500 Nuova tyres are available in sets at a discount, as well as fitted to a new Fiat 500 wheel.
- 125SR12 PIRELLI CINTURATO CN54
- Set of 5 off 125/80 SR 12 PIRELLI CINTURATO CN54
- 1 off Fiat 500 Wheel and Tyre
- Set of 4 off Fiat 500 wheels & Tyres
- Set 5 off New Fiat 500 wheels
125 SR12 Inner Tubes
This is a tubeless tyre so you can run the tyre without an inner tube, however if you do not have suitable tubeless wheel then you will need to fit an inner tube. We generally fit Michelin inner tubes so for this tyre a Michelin 12CB13 is perfectly suited. For more information please visit our inner tube page.
Overall Diameter of the 125 SR12 CINTURATO ™ is 514 mm and the width is 118 mm. For more information on the 125 SR15 CINTURATO ™ CN54 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






