220/65 VR 390 Avon CR39
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 220/65 VR 390 Avon CR39
| Brand | Avon |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 218 mm / 8.5" |
| Overall Diameter Inflated | 632 mm / 24.88" |
| Rim Size | 390 mm / 15.35" |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 97 = 730 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 220/65 VR 390 Avon CR39
220/65 VR390 TDX Tyres
The Michelin TRX was developed in the 1970s as a millimetric wheel and tyre combination that offered the ability to create, what at the time were incredibly low-profile tyres without compromising the ride quality as much as was previously the case. The millimetric TDX was a development of the TRX which offered a limited “run on” capability after the tyre had been deflated without the tyre becoming detached from the rim, effectively the TDX tyres were an early attempt at a run flat wheel and tyre system. Tyre sizes like the 220/65 VR390 Michelin TDX were fitted to a range of Luxury cars in the 1980s.


TD 220/65 VR 390 CR39
Jaguars’ luxury car, the Jaguar XJ40 took advantage of the TD 220/65 VR390 Avon Turbospeed CR39. The Daimler XJ40 also fitted 220/65 VR390 TD CR39 Avon Tyres. In 1990 Jaguar moved the XJ40 and its derivatives away from TD220/65 VR 390 Avon TurboSpeed and fitted the PIRELLI P5 tyre that Jaguar and Pirelli had developed together to suit Jaguars luxury cars and fitted 15” wheels with 225/65 WR 15 PIRELLI CINTURATO P5. Often today because of more easily accessible 15” tyres people often move away from the 390mm TDX wheels and so the 220/65 VR390 Avon tyres are a nice thing to still be able to offer.
Overall Diameter of the 220/65 R 390 Avon CR39 is 632 mm and the width is 218 mm.For more information on the 220/65 R 390 Avon CR39 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 220/65 x 390
| INDICATED WIDTH | ASPECT RATIO | RADIAL | RIM DIAMETER | LOAD INDEX | SPEED RATING | MANUFACTURER | TREAD | TUBELESS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 | 65 | R | 390 | 97 | V | Avon | CR39 | Tubeless (TL) |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 
