5.00 L 15 CR65 Dunlop Racing
<h2>Goodyear Bue Streak</h2>
<p>Important Brand Update: Dunlop Racing tyres are now owned and manufactured by Goodyear.
As current Dunlop Racing stock is sold through, these tyres will gradually be replaced by the equivalent
<strong>Goodyear Blue Streak </strong>range. During this transition period, you may receive the Goodyear-branded
version if
Dunlop stock has become obsolete. If you specifically require Dunlop-branded tyres, please contact our team before
purchasing
to confirm current availability.
</p>
Excl.
£262.00
Incl.
£314.40
Excl.:
Technical Data for 5.00 L 15 CR65 Dunlop Racing
| Brand | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing - L Section |
| Actual Width | 187 mm / 7.36" |
| Overall Diameter Inflated | 631 mm / 24.84" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 4.0" - 7.0" |
| Tread Width | 120 mm / 4.72" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 15 E Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.00 L 15 CR65 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 5.00 L 15 CR65 Dunlop Racing is 631 mm and the width is 187 mm.For more information on the 5.00 L 15 CR65 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




