450/475 x 16 TT Classic Roadmaster
Excl.
£107.00
Incl.
£128.40
Excl.:
Technical Data for 450/475 x 16 TT Classic Roadmaster
| Brand | TT Classic |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 120 mm / 4.76" |
| Overall Diameter Inflated | 665 mm / 26.20" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 97 mm / 3.81" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 16 F RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 450/475 x 16 TT Classic Roadmaster
The Overall Diameter of the 450/475 x 16 TT Classic Roadmaster is 665 mm and the width is 120 mm.For more information on the 450/475 x 16 TT Classic Roadmaster please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




