5.25/5.50 x 17 Avon
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 5.25/5.50 x 17 Avon
| Brand | Avon |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 146 mm / 5.7" |
| Overall Diameter Inflated | 737 mm / 29" |
| Rim Size | 17" / 431 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 88 = 560 kgs |
| Speed Rating | N = 87 mph / 140 km/h |
| Recommended Tubes | 17/18 H RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.25/5.50 x 17 Avon
The Overall Diameter of the 5.25/5.50 x 17 Avon is 737 mm and the width is 146 mm.For more information on the 525/550 x 17 Avon please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 525/550 x 17
| INDICATED WIDTH | ASPECT RATIO | CROSSPLY | RIM DIAMETER | LOAD INDEX | SPEED RATING | MANUFACTURER | TREAD | TUBETYPE |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 525/550 | X | 17 | 88 | N | Avon | Tubetype (TT) |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




