Set of 4 off 165 R 15 White Wall Michelin XZX
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£639.00
Incl.
£766.80
Excl.:
Technical Data for Set of 4 off 165 R 15 White Wall Michelin XZX
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 165 mm / 6.4" |
| Overall Diameter Inflated | 646 mm / 25.43" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 4.0" 4.5" 5.5" |
| Load Index | 86 = 530 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 15E13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Yes |
| Whitewall Width | 28mm |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 






