190/55 VR 340 Michelin TRX
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£316.00
Incl.
£379.20
Excl.:
Technical Data for 190/55 VR 340 Michelin TRX
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 191 mm / 7.5" |
| Overall Diameter Inflated | 550 mm / 21.65" |
| Rim Size | 340 mm / 13.38" |
| Recommended Rim Width | 120TR, 135TR, 165TR |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 81 = 462 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 190/55 VR 340 Michelin TRX
The Overall Diameter of the 190/55 R 340 Michelin TRX is 550 mm and the width is 191 mm.For more information on the 190/55 R 340 Michelin TRX please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 
