13 x 45 Michelin DR
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Technical Data for 13 x 45 Michelin DR
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 149 mm / 5.8" |
| Overall Diameter Inflated | 740 mm / 29.13" |
| Rim Size | 450 mm / 17.71" |
| Recommended Rim Width | Chambre à air Michelin 13-14 X 45 |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 543 kgs |
| Speed Rating | 94 mph / 150 kph |
| Recommended Tubes | Michelin 18 C RET |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 13 x 45 Michelin DR
Michelin 13 X 45 Cable Confort
Michelin still manufacture these excellent period 13 x 45 Double Rivet tyres which are important to cars such as Amilcar N, Citroen C4, Citroen B14, Delahey 122, Peugeot 177, Peugeot 301 and Montastella. 13X45 Michelin DR Bibendum Tyres are the only genuine period bibendum tyre in this size. They come with the reassurance of Michelins excellent build quality.
13X45 Michelin
Michelin Bibendum rims can be recognised because the well does not go all the way round the wheel, and they have a central valve.
The Overall Diameter of the 13 x 45 Michelin DR is 740 mm and the width is 149 mm.For more information on the 13 x 45 Michelin DR please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 




