6.00/6.50 x 18 Michelin D.R.
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£319.00
Incl.
£382.80
Excl.:
Technical Data for 6.00/6.50 x 18 Michelin D.R.
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 178 mm / 7.0" |
| Overall Diameter Inflated | 798 mm / 31.41" |
| Rim Size | 18" / 457 mm |
| Recommended Rim Width | 3.00" - 5.00" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 100 = 800 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | 17 / 18 H RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall Width | N/A |
About 6.00/6.50 x 18 Michelin D.R.
The 600/650x18 Michelin D.R. is the tyre of choice for a Delahaye 175S, Avions Voisin C-25 Aérodyne, Talbot Lago and Mercedes-Benz 540K.
The Overall Diameter of the 6.00/6.50 x 18 Michelin D.R. is 798 mm and the width is 178 mm.For more information on the 6.00/6.50 x 18 Michelin D.R. please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
The Overall Diameter of the 6.00/6.50 x 18 Michelin D.R. is 798 mm and the width is 178 mm.For more information on the 6.00/6.50 x 18 Michelin D.R. please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 



