5.75/6.00 x 16 Waymaster Premium
Excl.
£90.00
Incl.
£108.00
Excl.:
Technical Data for 5.75/6.00 x 16 Waymaster Premium
| Brand | Waymaster |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 175 mm / 6.8" |
| Overall Diameter Inflated | 709 mm / 27.9" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 86 = 530 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | 16 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.75/6.00 x 16 Waymaster Premium
The Overall Diameter of the 5.75/6.00 x 16 Waymaster Premium is 709 mm and the width is 175 mm.For more information on the 5.75/6.00 x 16 Waymaster Premium please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




