185/70 VR 14 Michelin XAS
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£214.00
Incl.
£256.80
Excl.:
Technical Data for 185/70 VR 14 Michelin XAS
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 189 mm / 7.44" |
| Overall Diameter Inflated | 616 mm / 24.25" |
| Rim Size | 335.6 mm / 14" |
| Recommended Rim Width | 4.5" 5.5" 6.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 88 = 560 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 14E13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 185/70 VR 14 Michelin XAS
The Overall Diameter of 185/70 R 14 Michelin XAS is 616 mm and the width is 189 mm. For more information on the 185/70 VR 14 Michelin XAS please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 




