7.25 R13 Michelin X Whitewall
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Technical Data for 7.25 R13 Michelin X Whitewall
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 180 mm / 7.0" |
| Overall Diameter Inflated | 654 mm / 25.74" |
| Rim Size | 13" / 330.2 mm |
| Recommended Rim Width | 5.0" 5.5" 6.0" |
| Load Index | 90 = 600 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 13F13 |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | Yes |
| Whitewall Width | 50 mm |
About 7.25 R13 Michelin X Whitewall
725 R 13
In the early 1960s, which is during the period when many car manufacturers were moving from crossply tyres onto radial tyres, the Michelin X was a market leader. Many classic Mercedes were fitting 725 R 13 tyres. The best option for cars like the Mercedes 220 and Mercedes 230S in period were this 7.25 R 13 Michelin X and they still are today. A tyre this tall is critical part of the cars design.
725 R13 white wall tyres
It is great news for the Mercedes pagoda owner to not only be able to get the period 7.25 R 13 Michelin X black wall classic radial tyre, but now that Michelin also make a 725 R 13 White Wall tyre in the X tread pattern is great news.
The Overall Diameter of the 725 SR 13 Michelin X is 654 mm, the width is 180 mm and the whitewall is 50mm. For more information on the 725 SR 13 Michelin X please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 




