4.50 H 19 Excelsior Comp
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 4.50 H 19 Excelsior Comp
| Brand | Excelsior Comp H |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 135 mm / 5.30" |
| Overall Diameter Inflated | 729 mm / 28.7" |
| Rim Size | 19" / 482.6 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 75 = 387 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin Kleber Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 4.50 H 19 Excelsior Comp
4.50 H 19 Tyres
The Excelsior Comp H is a road-legal vintage racing tyre designed for a wide range of vintage cars, combining traditional styling with solid performance. The tyre also incorporates a tube-type design and a three-block European tread pattern. The tread pattern, reminiscent of the 1920s and early 1930s Dunlop 3-block design, fell out of use in the 1930s as tarmac became more common.
4.50 H 19
- H-speed rating (up to 130 mph) and DOT certification.
- Road-legal, with modern rubber compounds enhancing safety and performance.
- Eligible for FIA and VSCC events.
- Dunlop Racing Tyres are recommended for best lap times.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






