225/60 R 15 B.F.Goodrich Radial T/A
Technical Data for 225/60 R 15 B.F.Goodrich Radial T/A
| Brand | BFGoodrich |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 9.0" / 228 mm |
| Overall Diameter Inflated | 650 mm / 25.6" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 6.0" - 8.0" |
| Tread Width | 7.2" / 183 mm |
| Load Index | 95 - 690 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 225/60 R 15 B.F.Goodrich Radial T/A
225/60 R 15 Tyres
The 225/60 R 15 B F Goodrich Radial T/A is part of the extensive range of Radial T/A tyres by Goodrich that have the raised white letters on one side. 225/60 R 15 is not a very common tyre size. However many of the US Muscle cars are not so bothered about the handling of their cars and just want a tyre that is fatter and has the raised white letters. A 225/60 R 15 tyre will have approximately the same overall diameter of a 185R15 or 640-15 more common size of the 1960s and that 225/60 R 15 Radail T/A can be matched up with some of the other larger or smaller 15” tyres that make up the BFGoodich Radial T/A range, because lots of muscle cars like different size tyres front and rear.
The Overall Diameter of the 225/60 R 15 B.F.Goodrich Radial T/A is 650 mm and the width is 228 mm.
For more information on the 225/60 R 15 B.F.Goodrich Radial T/A please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
B.F.Goodrich Radial T/A
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 

