185 R 400 Michelin X
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£251.00
Incl.
£301.20
Excl.:
Technical Data for 185 R 400 Michelin X
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 185 mm / 7.28" |
| Overall Diameter Inflated | 707 mm / 27.83" |
| Rim Size | 400 mm / 15.75" |
| Recommended Rim Width | 165 mm 185 mm |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 91 = 615 kgs |
| Speed Rating | S = 112mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 16F Ret |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |
About 185 R 400 Michelin X
185R400 Michelin X is still made fortunately and is the only tyre for the cars Citroen Traction Avant 15 and Peugeot 203.
The Overall Diameter of the 185 R 400 Michelin X is 707 mm and the width is 185 mm.For more information on the 185 R 400 Michelin X please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
The Overall Diameter of the 185 R 400 Michelin X is 707 mm and the width is 185 mm.For more information on the 185 R 400 Michelin X please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 



