Set of 4 off 185 R15 PIRELLI CINTURATO CA67
Technical Data for Set of 4 off 185 R15 PIRELLI CINTURATO CA67
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 195 mm / 7.67" |
| Overall Diameter Inflated | 676 mm / 26.61" |
| Rim Size | 15" / 380 mm |
| Recommended Rim Width | 4.5" to 6.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 91 = 615 kg |
| Speed Rating | V = 149 mph / 239 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 15F13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 4 off 185 R15 PIRELLI CINTURATO CA67
The PIRELLI CINTURATO CA67 185 R15 is a great value tyre considering its quality, this set of 4 tyres makes them extra good value. We also have:
185 R15
This special offer of a set of 4 of the 185 R15 PIRELLI CINTURATO ™ CA67 is a great, value way of fitting the best possible tyres to your car. This genuine period radial tyre with a V speed rating was original equipment on the Ferrari 250 GT and was the radial alternative tyre offered for an Aston Martin DB5 so you will be among good company.
The tyre description 185 R15 means that the tyre is 185mm wide. When radial tyres such as 185 R15 were first invented there was not an option of a different aspect ratio. Today that same tyre might be called a 185/80 R15 as the aspect ratio of a 185 R15 tyre is 80%. There fore the height oif the side wall is 80% of 185mm. The V speed rating is 150 mph. The R means it is a radial tyre and the 15 designates that it is to be fitted to a 15” rim.
185 R15 TYRES
185VR15 is also the ideal radial equivalent tyre for crossply tyre sizes 6.70-15 and 6.40-15 so it is a perfect radial tyre for a MK2 Jaguar Saloon or a pre power steering e-type Jaguar.
Also available at a Special Offer Price when purchased as a
Sets of 5 185VR15 PIRELLI CINTURATO ™ CA67
For more information on the 185 R 15 PIRELLI CINTURATO ™ CA67 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Set of 4 185 R15 PIRELLI CINTURATO ™; CA67
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






