880 x 120 Ensign Chevron Cord
Excl.
£288.00
Incl.
£345.60
Excl.:
Technical Data for 880 x 120 Ensign Chevron Cord
| Brand | Ensign |
|---|---|
| Tyre Construction | Beaded Edge |
| Actual Width | 121 mm / 4.76" |
| Overall Diameter Inflated | 881 mm / 34.6" |
| Rim Size | 672 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 89 = 580 kgs |
| Speed Rating | 75 mph / 120 km/h |
| Recommended Tubes | 880 x 120 Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 880 x 120 Ensign Chevron Cord
The Overall Diameter of the 8.80 x 120 Ensign Chevron Cord is 881 mm and the width is 121 mm.For more information on the 8.80 x 120 Ensign Chevron Cord please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 


