590 H 15 Avon Turbospeed
Technical Data for 590 H 15 Avon Turbospeed
| Brand | Avon |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 176 mm / 6.9" |
| Overall Diameter Inflated | 659 mm / 25.9" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 81 = 462 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | 15 E Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 590 H 15 Avon Turbospeed
590H15 Tyres
The 590H15 Avon Turbospeed is suitable for Austin Healey cars from the beginning right through to the later 3000 cars. The Turbospeed 590H15 will also fit the Daimler SP250 Dart.
590H15

The Overall Diameter of the 590 H 15 Avon Turbospeed is 659 mm and the width is 176 mm.For more information on the 590 H 15 Avon Turbospeed please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




