5.60 x 13 Camac
Excl.
£114.00
Incl.
£136.80
Excl.:
Technical Data for 5.60 x 13 Camac
| Brand | Camac |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 140 mm / 5.5" |
| Overall Diameter Inflated | 605 mm / 23.8" |
| Rim Size | 13" / 330.2 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 75 = 387 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.60 x 13 Camac
Overall Diameter of the 5.60 x 13 Camac is 605 mm and the width is 140 mm.For more information on the 5.60 x 13 Camac please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 


