5.25/5.50 x 18 Lucas
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 5.25/5.50 x 18 Lucas
| Brand | Lucas |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 146 mm / 5.7" |
| Overall Diameter Inflated | 746 mm / 29.3" |
| Rim Size | 18" / 457 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 17 / 18 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 5.25/5.50 x 18 Lucas
Overall Diameter of the 5.25/550 x 18 Lucas is 746 mm, the width is 146 mm.For more information on the 5.25/550 x 18 Lucas please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






