4.75/5.00x17 Excelsior
Excl.
£131.00
Incl.
£157.20
Excl.:
Technical Data for 4.75/5.00x17 Excelsior
| Brand | Excelsior |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 95 mm / 3.75' |
| Overall Diameter Inflated | 688 mm / 27.12" |
| Rim Size | 17" / 431.8 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 79 = 437 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 17/18E Offset Valve tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 4.75/5.00x17 Excelsior
The Overall Diameter of the 4.75/5.00x17 Excelsior is 688 mm and the width is 95 mm. For more information on the 475/500x17 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




