33 x 4 (25" rim) B.F.Goodrich
Excl.
£522.00
Incl.
£626.40
Excl.:
Technical Data for 33 x 4 (25" rim) B.F.Goodrich
| Brand | BFGoodrich |
|---|---|
| Tyre Construction | Straight Sided |
| Actual Width | 105 mm / 4.12" |
| Overall Diameter Inflated | 853 mm / 33.5" |
| Rim Size | 25" / 635 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | Long Central Valve Model T Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 33 x 4 (25" rim) B.F.Goodrich
Overall Diameter of the 33 x 4 (25" rim) B.F.Goodrich is 853 mm and the width is 105 mm.For more information on the 33 x 4 (25" rim) B.F.Goodrich please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 




