240/45VR415 Michelin TRX GT
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£445.00
Incl.
£534.00
Excl.:
Technical Data for 240/45VR415 Michelin TRX GT
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 253 mm / 9.96" |
| Overall Diameter Inflated | 640 mm / 25.19" |
| Rim Size | 415 mm / 16.33" |
| Recommended Rim Width | 195TR, 210TR, 225TR |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 94 = 670 kgs |
| Speed Rating | W = 168 mph / 270 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 240/45VR415 Michelin TRX GT
The Overall Diameter of the 240/45VR415 Michelin TRX GT is 640 mm and the width is 253 mm.
For more information on the 240/45VR415 Michelin TRX GT please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 


