235/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A
Excl.
£178.00
Incl.
£213.60
Excl.:
Technical Data for 235/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A
| Brand | BFGoodrich |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 9.5" / 241 mm |
| Overall Diameter Inflated | 637 mm / 25.1" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | 6.5" - 8.5" |
| Tread Width | 7.6" / 193 mm |
| Load Index | 96 - 710 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 235/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A
The Overall Diameter of the 235/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A is 637 mm and the width is 241 mm.For more information on the 235/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
B.F.Goodrich Radial T/A
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 

