Fiat 500 Wheel and Tyre
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for Fiat 500 Wheel and Tyre
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 118 mm / 4.6" |
| Overall Diameter Inflated | 514 mm / 20.23" |
| Rim Size | 12" / 304.8" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 62 = 265 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 12C Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall Width | N/A |
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






