820 H 15 Avon Turbospeed
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 820 H 15 Avon Turbospeed
| Brand | Avon |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 229 mm / 9.0" |
| Overall Diameter Inflated | 750 mm / 29.5" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 102 = 850 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | 15 J Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 820 H 15 Avon Turbospeed
The Overall Diameter of the 820 H 15 Avon Turbospeed is 750 mm and the width is 229 mm.For more information on the 820 H 15 Avon Turbospeed please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



