175 HR 400 PIRELLI CINTURATO CA67
Technical Data for 175 HR 400 PIRELLI CINTURATO CA67
| Brand | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 175 mm / 6.89" |
| Overall Diameter Inflated | 675 mm / 26.57" |
| Rim Size | 400 mm / 15.75" |
| Recommended Rim Width | 101.6 mm to 152.4 mm |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 87 = 545 kg |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 16E13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |
About 175 HR 400 PIRELLI CINTURATO CA67
175 HR 400 Tyres
There aren't many cars that fit a 175 HR 400 tyres. 165 HR 400 is a relatively commonplace tyre for cars of the 50's and 60's that were taking advantage of the modern radial tyre technology. However there were a few special cars such as the Lancia Flaminia Coupe, Alfa Romeo 2600 SV and some of the Ferrari 250 GT models that did fit this extra ordinary tyre size.
175HR400 is an unusual size, so we are very fortunate to have a company of PIRELLI's prestige that are prepared to support our hobby by providing the original 175 HR 400 PIRELLI CINTURATO â„¢ CA67 that was fitted to these cars back in period.


400mm PIRELLI CINTURATO CA67 Dimensions
| Tyre Size | Load Index | Section Width | Overall Diameter | Recommended Rim Width |
|---|---|---|---|---|
| 165HR400 PIRELLI CINTURATO CA67 | 87 = 545 kg | 167mm / 6.57" | 663 mm / 26.10" | 155 mm / 165 mm / 185 mm |
| 175 HR 400 PIRELLI CINTURATO CA67 | 87 = 545 kg | 175 mm / 6.89" | 675 mm / 26.57" | 155 mm / 165 mm / 185 mm |
The Overall Diameter of the 175 HR 400 PIRELLI CINTURATO â„¢ CA67 is 666 mm and the width is 176 mm. For more information on the 175 HR 400 PIRELLI CINTURATO â„¢ CA67 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 





