6.70 x 15 General Whitewall
Technical Data for 6.70 x 15 General Whitewall
| Brand | General |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 183 mm / 7.2" |
| Overall Diameter Inflated | 711 mm / 27.99" |
| Rim Size | 15" / 380 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 107 mm / 4.21" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 15 / 17 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | 95 mm |
About 6.70 x 15 General Whitewall
670X15 is a cross ply tyre. 6.70X15 is the tyre size fitted by cars such as Aston Martin DB4, DB5, DB6, among other cars.
670X15 tyres
The General tyre brand is a quality American brand that is not so well known in Europe. The 670X15 General tyre her is offered with a 3 ¾ white wall. This 670X15 fits a lot of American cars. we also fit this 670X15 General White Wall tyre to some fibreglass bodied Model A Ford Limousines that are used as wedding cars.
The Overall Diameter of the 670 x 15 General Whitewall is 711 mm, the width is 183 mm and size of the Whitewall is 95 mm.
For more information on the 670 x 15 General Whitewall please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






