815 x 105 Excelsior
Excl.
£360.00
Incl.
£432.00
Excl.:
Technical Data for 815 x 105 Excelsior
| Brand | Excelsior |
|---|---|
| Tyre Construction | Beaded Edge |
| Actual Width | 99 mm / 3.8" |
| Overall Diameter Inflated | 804 mm / 31.6" |
| Rim Size | 646 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 76 mm / 3" |
| Load Index | 80 = 450 kgs |
| Speed Rating | M = 81 mph / 130 km/h |
| Recommended Tubes | 815 x 105 Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 815 x 105 Excelsior
The Overall Diameter of the 8.15 x 105 Excelsior is 804 mm, the width is 99 mm.For more information on the 8.15 x 105 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



