815 x 105 Ensign Chevron Cord
Excl.
£251.00
Incl.
£301.20
Excl.:
Technical Data for 815 x 105 Ensign Chevron Cord
| Brand | Ensign |
|---|---|
| Tyre Construction | Beaded Edge |
| Actual Width | 106 mm / 4.17" |
| Overall Diameter Inflated | 821 mm / 32.32" |
| Rim Size | 649 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 81 = 462 kgs |
| Speed Rating | 75 mph / 120 km/h |
| Recommended Tubes | 815 x 105 Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 815 x 105 Ensign Chevron Cord
The Overall Diameter of the 8.15 x 105 Ensign Chevron Cord is 821 mm and the width is 106 mm.For more information on the 8.15 x 105 Ensign Chevron Cord please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



