760 x 90 Ensign Chevron Cord
Excl.
£225.00
Incl.
£270.00
Excl.:
Technical Data for 760 x 90 Ensign Chevron Cord
| Brand | Ensign |
|---|---|
| Tyre Construction | Beaded Edge |
| Actual Width | 93 mm / 3.66" |
| Overall Diameter Inflated | 770 mm / 30.3" |
| Rim Size | 592 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 76 = 406 kgs |
| Speed Rating | 75 mph / 120 km/h |
| Recommended Tubes | 760 x 90 Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 760 x 90 Ensign Chevron Cord
The Overall Diameter of the 7.60 x 90 Ensign Chevron Cord is 770 mm and the width is 93 mm.For more information on the 7.60 x 90 Ensign Chevron Cord please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 


