Set of 5 off 7.60x15 General Whitewall
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for Set of 5 off 7.60x15 General Whitewall
| Brand | General |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 200 mm / 7.8" |
| Overall Diameter Inflated | 727 mm / 28.6" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 76 mm / 3" |
| Load Index | 99 = 776 kgs |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Yes |
| Whitewall Width | N/A |
About Set of 5 off 7.60x15 General Whitewall
The General Whitewall 7.60x15 is a great value tyre considering its quality, this set of 5 tyres makes them extra good value. We also have:
The Overall Diameter of the 7.60x15 General Whitewall is 727 mm and the width is 200 mm.
For more information on the 7.60x15 General Whitewall please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 






