7.50 x 20 Camac Truck FD211
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
Technical Data for 7.50 x 20 Camac Truck FD211
| Brand | Camac |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 219 mm / 8.62" |
| Overall Diameter Inflated | 941 mm / 37" |
| Rim Size | 20" / 508 cm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 126 = 1800 kgs |
| Speed Rating | 62 mph / 99 km/h |
| Recommended Tubes | 19 / 20 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 7.50 x 20 Camac Truck FD211
Overall Diameter of the 7.50 x 20 Camac Truck FD211 is 941 mm and the width is 219 mm.For more information on the 7.50 x 20 Camac Truck FD211 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 



