7.25 R 13 Michelin X
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Excl.
£218.00
Incl.
£261.60
Excl.:
Technical Data for 7.25 R 13 Michelin X
| Brand | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 180 mm / 7.0" |
| Overall Diameter Inflated | 654 mm / 25.74" |
| Rim Size | 13" / 330.2 mm |
| Recommended Rim Width | 5.0" 5.5" 6.0" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 90 = 600 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 13F13 |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 7.25 R 13 Michelin X
7.25R13
The 725SR13 Michelin X was a ground braking tire as the Michelin X was the first radial tyre.725SR13 Tires
725SR13 Michelin X is the only correct tyre for Mercedes 220 and 230S in the mid 60's.The Overall Diameter of the 725 SR 13 Michelin X is 654 mm and the width is 180 mm.For more information on the 725 SR 13 Michelin X please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range 



