710 x 90 Excelsior
Excl.
£302.00
Incl.
£362.40
Excl.:
Technical Data for 710 x 90 Excelsior
| Brand | Excelsior |
|---|---|
| Tyre Construction | Beaded Edge |
| Actual Width | 92 mm / 3.6" |
| Overall Diameter Inflated | 692 mm / 27.2" |
| Rim Size | 548 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 64 mm / 2.5" |
| Load Index | 76 = 400 kgs |
| Speed Rating | M = 81 mph / 130 km/h |
| Recommended Tubes | 710 x 90 Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |
About 710 x 90 Excelsior
The Overall Diameter of the 7.10 x 90 Excelsior is 692 mm and the width is 92 mm.For more information on the 7.10 x 90 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
World Dealers for the Pirelli Collezione Range
Michelin Collections UK Distributors For Classic & Vintage Tyres 


